Poniższy artykuł przedstawia informacje na temat zawodu glazurnika. Glazurnicy to specjaliści, którzy zajmują się układaniem płytek na różnych powierzchniach. Ich praca jest niezbędna w budownictwie, zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych.
W artykule zostaną omówione różne aspekty pracy glazurnika, w tym wymagane kwalifikacje i umiejętności, narzędzia i materiały używane podczas pracy oraz proces układania płytek.
Dowiedz się, jakie są najnowsze trendy w dziedzinie glazurnictwa i jakie są najczęstsze problemy, z jakimi borykają się glazurnicy podczas pracy.
Kim jest glazurnik?
Glazurnik to osoba zajmująca się układaniem płytek wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jest to specjalista zajmujący się montażem płytek na ścianach, podłogach, schodach, a także w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach.
Zakres obowiązków glazurnika
Glazurnik wykonuje prace związane z układaniem płytek na powierzchniach ścian i podłóg. Przed rozpoczęciem prac, glazurnik musi dokładnie przygotować powierzchnię, na której będą układane płytki. W tym celu usuwa wszelkie zanieczyszczenia i nierówności, a następnie nakłada specjalne zaprawy. Kolejnym krokiem jest układanie płytek, a następnie fugowanie.
Glazurnik musi także dobierać odpowiednie płytki i materiały do pracy, określając przy tym jaka ilość materiałów będzie potrzebna do zrealizowania zlecenia. W przypadku napraw, glazurnik musi dokładnie zlokalizować uszkodzone miejsca. Potrzeba napraw glazurniczych może wynikać z różnych czynników, takich jak pęknięcia, ubytki, zmiana koloru fug, czy też luźne lub uszkodzone płytki.
Glazurnik – wymagane umiejętności
Glazurnik musi posiadać odpowiednie umiejętności, aby móc wykonywać swoją pracę w sposób profesjonalny. Musi znać techniki układania płytek, a także umiejętnie dobierać płytki i materiały. Ponadto, glazurnik musi być precyzyjny i dokładny w swojej pracy, aby uniknąć błędów i niedociągnięć.
Wymagane umiejętności glazurnika to między innymi:
- przede wszystkim przygotowanie podłoża pod położenie płytek
- znajomość technik układania płytek od mozaiek po średnie i wielkie formaty jak spieki
- umiejętność doboru odpowiedniego kleju do każdej płytki
- precyzja i dokładność w pracy,
- umiejętność wykonywania obliczeń,
- zdolność do dokonywania napraw i usuwania usterek.
Narzędzia i materiały glazurnika
Podstawowe narzędzia
Glazurnik potrzebuje kilku podstawowych narzędzi, aby móc wykonać swoją pracę. Najważniejsze z nich to:
- młotek,
- kielnia,
- szczypce do cięcia płytek,
- poziomica,
- taśma miernicza,
- gumowa kielnia,
- kielnia z ząbkami
- elektronarzędzia jak wkrętarka wiertarka młotowiertarka diaxy
- zestaw poziomic manualnych i kątowników
- poziomicę laserową 360 stopni
- zestaw do fugowania płytek
- profesjonalną przecinarkę ręczną do cięcia płytek
- profesjonalną przecinarkę elektryczną
- otwornice diamentowe
- wiertła diamentowe
- oraz tradycyjne jak grzebień kielnia rajberka paca itp.
Te narzędzia pozwalają na profesjonalne położenie płytek zgodnie ze sztuka budowlaną i wizualną
Potrzebne materiały
Do układania płytek glazurnik potrzebuje również tzw. materiały pomocnicze:
- uni- grunt
- zaprawa do wyrównywania ścian
- izolacja przeciwwilgociowa
- hydroizolacja
- płyta k-g
- ytong
- odpowiedni klej do danej płytki
- fuga
- silikon
- akryl
- profile
- prowadnice
Wszystkie materiały muszą być dobrej jakości, aby zapewnić trwałość wykonanej pracy na dekady. Glazurnik powinien mieć znajomość doboru materiałów i wybierać materiały które w 100% będą adekwatne do danej pracy.
Praca glazurnika w praktyce – proces układania płytek
Układanie płytek jest jednym z najważniejszych etapów remontu łazienki lub kuchni. Glazurnik musi posiadać odpowiednie umiejętności i doświadczenie, aby wykonać tę pracę prawidłowo. W tym artykule omówimy proces układania płytek krok po kroku.
Przygotowanie podłoża
Przygotowanie podłoża to kluczowy etap przed układaniem płytek. Podłoże musi odpowiednio przygotowane. Jeżeli zachodzi konieczność zerwania farby albo skucia tynku czy istniejących płytek należy to uczynić. Nigdy nie kładzie się płytek na stare podłoże. Następnie podłoże się gruntuje i wyrównuje odpowiednią zaprawą ewentualnie płytą k-g jeżeli jest bardzo duża różnica w pionie pomiędzy podłogą a sufitem. Jeżeli jest to łazienka należy położyć izolację przeciwwilgociową. W przypadku montażu odpływu liniowego należy wykonać hydroizolację. Po spełnieniu powyższych prac możemy przystąpić do układania płytek.
Przycinanie i układanie płytek
Płytki możemy układać według przygotowanego projektu inwestora bądź ustalamy to podczas prac z inwestorem. W Tym przypadku musimy pamiętać o podstawowych wizualnych aspektach jak: Rozmieszczając płytki na ścianie mamy dwie alternatywy albo rozchodzimy się z płytkami od środka ściany i docinki są dwie na końcu ściany ewentualnie jeżeli jeden róg ściany będzie zasłonięty możemy zacząć układać płytki od drugiego rogu. Drugą bardzo ważną kwestią jest że w większyć przycinamy płytkę przy podłodze a nie przy suficie chyba że rozmiar płytki nam na to nie pozwala to wtedy robimy dwie docinki z tym aby przy suficie była jak największa docinka. Dobranie szerokości fugi pomiędzy płytkami reguluje nam sama płytka. Jeżeli mamy płytkę w dobrym gatunki i nie ma różnic w wymiarach możemy zastosować fugę w przedziale 1/2 mm. Ostatnim aspektem jest wykańczanie zewnętrznych naroży płytek. tu mamy dwa rozwiązania szlifowanie płytek pod kątem 45 stopni lub wykańczane naroży listą kompozytową. Porównująć te dwie techniki od strony wizualnej na ogół decyduje inwestor od strony praktycznej w 100% lepsza jest listwa. Jeżeli glazurnik spełni te wszystkie założenia i będzie miał profesjonalne narzędzi jak wyżej wymienione no i oczywiście będzie profesjonalistą praca będzie wykonana zgodnie ze sztuka budowlana i wizualną.
Fugowanie i wykończenie
Bardzo ważny końcowym etapem pracy jest tak zwana kosmetyka czyli fugowanie. Mamy dwa rodzaje fug cementową i epoksydową. Obecne fugi cementowe mają tyle różnych w sobie komponentów że są bardzo dobrej jakości różnią się w zależności od firmy gamą kolorów i granulacją tz. są bardzo miałkie lub w konsystencji piasku. Taką fugę stosujemy praktycznie wszędzi nawet jeżeli jest bezpośredni styk z wodą. Natomiast fuga epoksydowa jest stosowana głównie gdzie jest stały kontakt z wodą jak baseny tarasy itp. oczywiście możemy również położyć ja w mieszkaniu na podłogach, łazience na pewno będzi mocniejsza powiedzy na odpływie liniowym. Następnym materiałem do fugowania jest fuga silikonowa czyli popularny silikon którym fuguje się wszystkie naroża łazienki wszelkie dylatacje oraz uszczelnienia umywalek brodzików wanien itp. Może się wydawać że już samo fugowanie jest proste bardzo mylne pojęcie. Fugowanie można porównać do szlifowania płytek musi być bardzo precyzyjne wykonane jeżeli fugowanie zostanie niechlujnie wykonane to cała wcześniejsza praca pójdzie na marne a efekt będzi koszmarny.
Podsumowanie
Artykuł “Zawód glazurnik” to krótki niezbędnik dla wszystkich, którzy chcą wykonać remont łazienki, kuchni lub jakiegokolwiek innego pomieszczenia. Dzięki temu artykułowi, każdy będzie miał pewność, że układanie płytek zostanie wykonane prawidłowo i profesjonalnie i nie zastanie w swoim domu żadnej fuszerki.